WAWAlove.wp.pl

Elektrośmieci w Warszawie. Jak się ich bezpiecznie pozbyć?

Co to są elektrośmieci i jak je bezpiecznie zutylizować? Można zamówić ich odbiór z domu lub zawieźć w specjalnie wyznaczone miejsca. Podpowiadamy, jakie możliwości mają warszawiacy, aby bezpiecznie pozbyć się niepotrzebnego sprzętu.  Wszystkie zużyte, zepsute lub niepotrzebne urządzenia działające na prąd lub baterie są elektrośmieciami. Zatem do elektrośmieci możemy zaliczyć np. stary komputer, pralkę, lodówkę, telefon, zabawkę czy gadżet elektroniczny. Elektrośmieci nie można wyrzucać do zwykłych pojemników na odpady. Nie wolno porzucać ich w przypadkowych miejscach – np. w lesie, na łące, czy przy drodze. Mieszkańcy Warszawy mają dwie możliwości oddania elektrośmieci: bezpośrednio z domów lub w punktach zbierania. Obie usługi są bezpłatne.

Od soboty, 16 maja 2020 r. zostało przywrócone funkcjonowanie sobotnich punktów zbierania ElektroEko w Warszawie. Od 15 czerwca mieszkańcy stolicy ponownie mogą bez problemu i za darmo pozbyć się bezpośrednio z domu starego lub zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego.

Warszawa. Odbiór bezpośrednio z domu

Usługa odbioru bezpośrednio z domów dotyczy dużych elektrośmieci – np. pralek, lodówek, zmywarek czy telewizorów o powierzchni 24 cali. Przy tej okazji może być też zabrany mały sprzęt.

W tym celu należy zadzwonić pod numer infolinii 22 223 33 00, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-17:00, lub wypełnić formularz. Sprzęt musi być odpowiednio przygotowany, a więc np. odłączony od prądu czy wodociągów. Odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Bezpłatne odbiory z domów są realizowane jedynie w dni robocze, bez sobót.

Osoby odpowiedzialne za odbiór elektrośmieci zdemontują urządzenie, jednak jeśli nie jest to konieczne, sprzęt należy wcześniej przygotować do zabrania.

Warszawa. Odbiór w punktach zbierania

Drugą możliwością jest oddanie elektrośmieci w punktach zbierania. W każdej dzielnicy Warszawy w soboty w godzinach 10:00 – 14:00, w oznakowanych punktach ElektroEko, prowadzona jest zbiórka elektrośmieci. ElektroEko posiada największą w Polsce sieć punktów zbierania elektrośmieci.

Wszystkie zebrane elektrośmieci są transportowane do zakładów przetwarzania, gdzie są w sposób bezpieczny i zgodny z prawem demontowane i przekazane do recyklingu.

Klientami spółki ElektroEko są odbiorcy i producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego.