Twoje-Miasto.pl

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

Co piąty Polak w nielegalny sposób pozbywa się zużytego sprzętu AGD i RTV. I choć większość z nas wie, co grozi za taki proceder, to jednak elektrośmieci, zwłaszcza te o mniejszych gabarytach, lądują w zwykłym koszu.  W ciągu ostatniego roku Polacy wyrzucili ponad 4 mln sztuk sprzętu RTV, AGD i IT, a co drugi z nas niepotrzebnie gromadzi elektrośmieci w piwnicy czy na strychu. Z badań wynika, że  tylko 40% Polaków może pochwalić się swoją wiedzą na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym. Z myślą o jednych i drugich organizowany jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci.

 Wspaniała inicjatywa po raz trzeci w Polsce

13 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Jest to to ogólnoświatowe wydarzenie, zainicjowane przez stowarzyszenie WEEE Forum. Oficjalnym organizatorem działań w Polsce jest ElektroEko –  Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego,  działająca przy wsparciu Centrum UNEP GRID-Warszawa. Partnerami wydarzenia są Związek Cyfrowa Polska oraz APPLiA Polska – związek pracodawców AGD. W Polsce patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu oraz Ministerstwo Rozwoju. Do tej międzynarodowej inicjatywy włączyło się ponad 100 organizacji z blisko 50 krajów rozproszonych po całym świecie.

Razem możemy zadbać o naszą planetę!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci można wziąć udział w szeregu akcji edukacyjnych, które są skierowane zarówno do konsumentów czy przedsiębiorców, jak i mediów i instytucji kultury. Wszystkie te działania mają jeden cel, którym jest propagowanie idei właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE). Podczas różnego rodzaju spotkań, quizów czy promocji są promowane prawidłowe nawyki związane z pozbywaniem się elektrośmieci. Organizatorzy poprzez tą proekologiczną inicjatywę chcą zachęcać Polaków, aby nie wyrzucali elektrośmieci do śmietników czy lasu,  a oddawali je do specjalnych punktów.

– Trzeba, abyśmy w końcu zdali sobie sprawę, że wyrzucając zużyty sprzęt elektryczny czy elektroniczny „gdzie popadnie” zanieczyszczamy nasze otoczenie, w którym przecież sami żyjemy – oddychamy tym skażonym powietrzem, jemy owoce i warzywa, które rosną na zanieczyszczonej glebie. Jest to również wspaniała okazja do wymiany doświadczeń oraz zachęcania naszych najbliższych – rodzinę, przyjaciół czy sąsiadów do ochrony środowiska naturalnego poprzez właściwe postępowanie z elektrośmieciami. – mówi Anna Podsiadło z ElektroEko – Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego

Włącz się do zabawy i dowiedz się więcej!

W ramach Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci organizowanych będzie wiele internetowych akcji. Udział w nich mogą wziąć wszyscy. Z pewnością nie będziecie się nudzić, a niespodzianki, które przygotowali organizatorzy przyczynią się do podniesienia poziomu wiedzy o elektrośmieciach i sprawią, że każdy mieszkaniec będzie wiedział, w jaki sposób zarządzać zużytymi odpadami elektrycznymi i elektronicznymi.

  • Odwiedź profil Elektrośmieci na Facebooku (https://www.facebook.com/Elektrosmieci.ElektroEko) i weź udział w quizie na temat elektrośmieci.  Sprawdź swoją wiedzę i wygraj wspaniałe gadżety.
  • Nie bądź marudą i dołącz do znanych eko – influencerów i na swoim profilu w social mediach promuj informacje na temat elektrośmieci.
  • Pochwal się, że na temat zużytych odpadów elektrycznych i elektronicznych wiesz już wszystko i skorzystaj z j facebookowej nakładki #NIEwyrzucajElektrośmieciDoŚmieci

Elektrośmieci – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Do elektrośmieci zaliczamy każdy zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, czyli zepsute pralki, stare lodówki, telewizory, komputery, świetlówki i wszelkie inne sprzęty zasilane prądem lub bateryjnie. Podkreślić przy tym należy, że elektrośmieci są odpadami niebezpiecznymi. Zawierają bowiem wiele szkodliwych substancji, jak rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które po wydostaniu się z zardzewiałej lodówki, stłuczonego kineskopu telewizora lub rozbitych świetlówek przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza.

Pamiętaj! Nie wyrzucaj do kosza, zanieś do punktu!

Żadnych elektrośmieci nie powinniśmy wyrzucać do zwykłego kosza. Grozi za to kara grzywny, która może wynieść aż 5 tyś. złotych! Warto więc sobie o tym przypomnieć, kiedy po raz kolejny przyjdzie nam do głowy taki pomysł. O zakazie wyrzucania zużytych urządzeń  do zwykłego śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na każdym z nich. Powinniśmy również zdać sobie sprawę, że pozostawianie elektrośmieci w miejscach do tego nieprzystosowanych może spowodować zatrucie ludzi i zwierząt substancjami, które występują w zużytym sprzęcie.  Dlatego też niezwykle ważne jest, byśmy elektrośmieci oddawali do specjalnych punktów czy też PSZOK – ów, które znajdują się w każdej gminie. Jeśli chcemy pozbyć się starej lodówki czy pralki, która tylko zalega nam na strychu, śmiało możemy skorzystać z dostępnej w wielu miastach usługi bezpłatnego odbioru. Wymieniając sprzęt na nowy, ten stary możemy pozostawić w sklepie. Warto również wiedzieć, że w sklepach wielkopowierzchniowych możemy oddać elektrośmieci, bez konieczności zakupu nowego sprzętu. Dzięki temu, każdy zużyty sprzęt elektryczny czy też elektroniczny trafi do odpowiednich zakładów przetwarzania, w których zastanie poddany procesom odzysku i recyklingu. Z uzyskanych w ten sposób surowców produkowane są nowe urządzenia.