Infomarket.edu.pl

Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci

13 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci. Jest to ogólnoświatowe wydarzenie, zainicjowane przez stowarzyszenie WEEE Forum. Oficjalnym organizatorem działań w Polsce jest ElektroEko – Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, działająca przy wsparciu Centrum UNEP GRID-Warszawa.

Partnerami wydarzenia są związek Cyfrowa Polska oraz APPLiA Polska – związek pracodawców AGD. W Polsce patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Klimatu oraz Ministerstwo Rozwoju. Do tej międzynarodowej inicjatywy włączyło się ponad 100 organizacji z blisko 50 krajów rozproszonych po całym świecie.

Z okazji Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci można było wziąć udział w szeregu akcji edukacyjnych, skierowanych zarówno do konsumentów czy przedsiębiorców, jak i mediów czy instytucji kultury. Wszystkie te działania miały jeden cel, którym jest propagowanie idei właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE). Podczas różnego rodzaju spotkań, quizów czy promocji promowano prawidłowe nawyki związane z pozbywaniem się elektrośmieci. Organizatorzy przez tę proekologiczną inicjatywę chcą zachęcać Polaków, aby nie wyrzucali elektrośmieci do śmietników czy lasu, a oddawali je do specjalnych punktów.

– Trzeba, abyśmy w końcu zdali sobie sprawę, że wyrzucając zużyty sprzęt elektryczny czy elektroniczny „gdzie popadnie”, zanieczyszczamy nasze otoczenie, w którym przecież sami żyjemy – oddychamy tym skażonym powietrzem, jemy owoce i warzywa, które rosną na zanieczyszczonej glebie. Jest to również wspaniała okazja do wymiany doświadczeń oraz zachęcania naszych najbliższych – rodziny, przyjaciół czy sąsiadów do ochrony środowiska naturalnego poprzez właściwe postępowanie z elektrośmieciami – mówi Anna Podsiadło z ElektroEko – Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.