Fachowy Elektryk

Zużyty sprzęt oświetleniowy i  co dalej?

W codziennej pracy elektroinstalatorów, zwłaszcza podczas remontów lub modernizacji systemów oświetleniowych, gromadzi się spora ilość zużytego sprzętu oświetleniowego. Nieodpowiednie postępowanie z tego typu odpadami jest szkodliwe nie tylko dla ludzi. Duże zagrożenie stanowi również dla zwierząt i środowiska, a dodatkowo naraża posiadacza takich odpadów na konsekwencje karne. Z tego powodu, właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (do którego zalicza się zużyty sprzęt oświetleniowy) podlega ścisłym rygorom prawnym. Zgodnie z treścią Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz Ustawy o odpadach, obowiązkiem wytwórcy, bądź posiadacza zużytego sprzętu oświetleniowego jest pozbywać się tego odpadu we właściwy sposób.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, czy podczas segregacji śmieci zastanawiałeś się, do którego pojemnika wyrzucić zużyte oświetlenie? Pora rozwiać wątpliwości. Jeśli jesteś instalatorem oświetlenia, prowadzisz firmę elektroinstalacyjną czy budowlaną lub jesteś zarządcą budynków i masz do czynienia ze zużytym sprzętem oświetleniowym, sprawdź, czy zgodnie z polskimi przepisami jesteś zobowiązany do rejestracji w internetowej Bazie Danych Odpadowych (BDO). Rejestracja ta umożliwi

Ci założenie Karty Przekazania Odpadów (KPO), która jest formalnym dowodem na właściwe pozbycie się zużytego sprzętu oświetleniowego.  Rejestracja w BDO pozwala również na korzystanie z bezpłatnych odbiorów zużytego sprzętu oświetleniowego przez Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ElektroEko. To doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy oddają duże ilości zużytego sprzętu oświetleniowego. Wystarczy wypełnić formularz, aby zamówić darmowy odbiór elektrośmieci na adres swojej firmy lub instytucji.

Zamówienie złożysz na stronie zuzyteoswietlenie.pl/dla-profesjonalistow/

Do zwykłego śmietnika można wyrzucić wyłącznie żarówki tradycyjne (których jest coraz mniej, gdyż ich wprowadzanie na rynek zostało wiele lat temu wstrzymane ze względu na duże zużycie energii) i żarówki halogenowe, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Pozostałe rodzaje oświetlenia (np. moduły LED, świetlówki energooszczędne kompaktowe czy oprawy oświetleniowe) muszą trafić tam, gdzie zostaną odpowiednio przetworzone. Jeśli masz wątpliwości, co zrobić z konkretną żarówką czy innym sprzętem

Znak przekreślonego kosza umieszczony na produkcie lub opakowaniu oznacza, że jest on przeznaczony do recyklingu i nie może trafić do odpadów zmieszanych. Jeżeli nie jesteś pewny, zajrzyj na stronę zuzyteoswietlenie.pl.

Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje o rodzajach oświetlenia oraz o sposobach ich utylizacji. Strona została stworzona w ramach kolejnej edycji kampanii edukacyjnej „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci” w wyniku współpracy organizacji ElektroEko z partnerami – Signify, LEDVANCE, Tungsram.

Co zrobić, gdy jesteś wytwórcą odpadów, ale rejestracja w BDO Cię nie dotyczy?

Jeśli masz do wyrzucenia oświetlenie inne niż żarówka tradycyjna lub halogenowa, możesz oddać je w hurtowni oraz w każdym sklepie podczas zakupu nowego o tym samym przeznaczeniu. Możliwości oddania zużytego sprzętu w gospodarstwach domowych.

Ważną informacją jest to, że wszyscy konsumenci również mogą oddać zużyty sprzęt oświetleniowy w sklepie podczas kupowania nowego, przeznaczonego do tego samego celu. Ponadto mogą to zrobić w sklepie wielkopowierzchniowym bez konieczności zakupu nowego – jednak żaden z wymiarów zewnętrznych odpadu nie może wówczas przekraczać 25 cm. Innymi miejscami, gdzie możemy oddać zużyty sprzęt, są tak zwane PSZOK-i (Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), które zlokalizowane są na terenie każdej gminy. Znajdują się tam kontenery przeznaczone na różnego rodzaju odpady (np. budowlane, chemiczne, opony oraz

elektrośmieci). Gminy mają obowiązek stworzenia takiego punktu na swoim terenie. Aby sprawdzić, gdzie znajduje się PSZOK w okolicy twojego miejsca zamieszkania, wejdź na stronę gminy. Listę punktów selektywnej zbiórki odpadów w całej Polsce znajdziesz również pod tym linkiem.

Po co nam recykling?

Segregowanie odpadów to konieczność w dzisiejszych czasach. Nie tylko ze względów ustawowych, ale również na rzecz środowiska. Okazuje się, że prawie wszystkie materiały pochodzące ze zużytego sprzętu oświetleniowego można ponownie wykorzystać. Stosowane w źródłach światła i oprawach LED radiatory, wykonane z aluminium, są odzyskiwane w 98 procentach, a znajdująca się w nich stal – aż w 100 procentach! Podobnie jest ze szkłem i plastikiem, którym można nadać drugie życie. Cennymi surowcami wtórnymi jest również miedź, złoto i inne metale szlachetne stosowane w produkcji elementów elektronicznych opraw oświetleniowych czy elementów sterowania źródłem światła. Recykling to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również dowód naszej troski o planetę. Elektrośmieci zawierają metale ciężkie, a nawet pierwiastki promieniotwórcze, które szkodzą środowisku.

Wybierasz oświetlenie? Zastanów się dwa razy.

To, czy sprzęt oświetleniowy nadaje się do recyklingu, czy nie, jest bardzo istotne. Powinniśmy o tym pamiętać już na etapie kupna i kompletowania elementów oświetleniowych. Inwestujmy w takie rodzaje żarówek, które będzie można odzyskać energooszczędne żarówki i lampy LED. Ograniczymy dzięki temu liczbę tych, które będą trafiać na wysypisko.